Patent ve Faydalı Model

Patent; sahibine buluşunu üretme, kullanma veya satma eylemlerini gerçekleştirmede tescil edildiği ülke sınırları içerisinde belirli bir süre tekel hakkı sağlamaktadır. Ayrıca, diğer firmalara sizin belirlediğiniz koşullarda patenti kullanım hakkı verilerek lisans geliri elde edilebilmektedir. Bir buluşun patent alabilmesi için belirli kriterleri sağlaması gerekir.

Buluşunuzu Faydalı Model başvurusu yaparak da korumayı tercih edilebilirsiniz. Patent, ek şartlar gerektirmesinin yanında, daha maliyetli ve uzun bir süreçtir. Buluşunuzun konusu elverişli ise daha kısa koruma sürelerini hedeflemek veya kısa sürede hukuki süreç başlatabilmek için Faydalı Model korumasını tercih edebilirsiniz. Konusu elverdiği ölçüde her Patent başvurusu, Faydalı Model başvurusuna dönüşebilir ancak tersi her zaman söz konusu olmamaktadır.

Nasıl yardımcı olabiliriz

20 yılı aşan kurumsal tecrübemiz ile, buluşunuzun yaratabileceği farkı en yüksek düzeyde tutmak için hizmet veriyoruz. AR&GE çalışmalarınızın meyvelerini toplamanız, buluşunuzun patent sürecini, geniş bir bakış açısı ile tasarlıyoruz. Bu amacı gerçekleştirmek için her yönü ile patent, patentlenebilirlik/mevcut patent&faydalı model ortamı üzerine çalışmalardan uluslararası patent başvuru işlemlerinin yürütülmesine, hak ihlalleri ve lisans işlemlerine kadar çeşitli hizmetler sunuyoruz. Araştırma ve geliştirme sürecinizin tüm aşamalarında sürekli bir adım önde olmanız için çalışmaktayız. İş süreçlerimiz, emeğinizin en yüksek ticari değere ulaşması için tasarlanmıştır.

Haklarınızı ihlal edebilecek girişimlere karşı başvuru aşamasında önlem alınabilmesi için patent takibi yapılması buluş üzerinde ki haklarınızın korunabilmesi için gereklidir.

Yetkin Patent & Danışmanlık’da, güncel patent verileri anlık takip edilir ve istatistiksel inceleme ile düzenli bir şekilde raporlanır, bu hizmet ile araştırma ve geliştirme çalışmalarınızda size geniş bir bakış açısı sağlanmaktadır.