Avrupa Patent Vekili Kimdir ve Neden İhtiyaç Duyulur?

Bir fikri mülkiyet stratejisi planlarken en itici kuvvetlerden biri de bir patent vekilinin tavsiyesidir. Lakin bir patent temsilcisi her ne kadar tercihi bir seçenekmiş gibi gözükürse gözüksün; özellikle yurt dışı ile alakalı patent süreçlerinde bir Avrupa Patent Vekili atamak sadece müşteri için değil, yasalar tarafınca da gereklidir. Peki bu Avrupa Patent Vekilleri kimdir ve neden bu kadar ihtiyaç duyulmaktadırlar?

Gün geçtikçe giderek daha rekabetçi ve karışık bir hale gelen dünya da, bir buluşun korunması, kişinin ve buluşunun teknolojiye ilişkin haklarının uygulanarak varlıklarının ticarileştirilmesi ve daha nicesi çok önemli roller oynamaya başlamıştır. Bu noktada rekabet avantajı elde etmek adına kilit bir rol oynayan fikri mülkiyet üzerine, buluş ve iş sahibi bütün girişimcilere yardımcı olabilmek adına nitelikli olmak için uzun yıllar harcayarak uzmanlaşan Patent vekillerinin sağladıkları hizmet ise genellikle kendi ülkeleri ile sınırlıdır. Bu bağlamda söz konusu buluşun sahibi uluslararası bir koruma sağlamak istiyorsa başvurması gereken yöntemler ve kişiler değişkenlik göstermektedir. Söz konusu Avrupa olduğunda ise, bir kişinin nasıl Avrupa Patent Vekili olabileceği konusunda katı gereksinimler vardır.

Avrupa ülkelerinde geçerli olacak bir patent için ise Avrupa Patent Örgütü’nün ana organı olan Avrupa Patent Ofisi (EPO) başvurmak gerekir. Avrupa ülkelerinde geçerli patentler vermekle beraber ayrıca itiraz işlemlerinde Avrupa patentlerinin geçerliliğine yönelik üçüncü taraf itirazlarını duymak ve belirlemek görevi olan EPO, Avrupa Patent Sözleşmesi (EPC) uyarınca mevcuttur ve yasal olarak Avrupa Birliği’ne bağlı değildir. Dolayısıyla müşterileri (genellikle patent başvuru sahipleri, mal sahipleri ve muhalifler ) EPO önünde yasal olarak temsil etmek için, öncelikle onları profesyonel bir temsilci sıfatıyla temsil edecek Avrupa patent vekili atamaları gerekir. Oldukça meşakkatli bir sürece tabii tutulan Avrupa patent vekilleri, vekilliğe hak kazanmak için öncelikle zorluğuyla da nam salmış yazılı bir sınav olan Avrupa Yeterlilik Sınavını (EQE) geçmesi gerekir.

Günümüz koşulları göz önüne alındığında güvenilir bir patent vekili bulmak, söz konusu buluşu korumak için en önemli etkenlerden biridir. Bir patent vekili, fikriniz ve buluşunuz için değerli bir koruma elde etme şansınızı büyük oranda etkileyip artırırken; aynı zamanda potansiyel sorunlara karşı da harekete geçerek, çözümünde yardımcı olur. Eğer almak istenilen patent Avrupa’da ise, Avrupa Patent Ofisi (EPO – European Patent Organisation) nezdinde temsil etmeye yetkili bir Avrupa Patent Vekili atanması gerekir. Avrupa dışındaki konularda, Avrupa patent vekiliniz, yerleşik yerel bağlantıları veya ortak ofisleri aracılığıyla sizin için temsilci ayarlayacaktır. Avrupa patent vekillerinin normal vekillerden en belirgin farkı, normal vekiller yalnızca ülke sınırları içerisinde hizmet verebiliyorken; Avrupa patent vekilleri tamamladıkları eğitim ve sınav sonrasında kazandıkları yetki ile çoğu Avrupa ülkesinde müvekkilini ve buluşunu temsil edebilmektedir.

Patent alma prosedüründe bir temsilci (Avrupa Patent Vekili) atadıysanız, patent vekiliniz Avrupa Patent Sicilinde gösterilecek ve EPO tüm bildirimleri (iletişimler, bildirimler, kararlar ve celpler) temsilcinizin adresine gönderecektir. Temsilciniz bu bildirimleri size iletecek ve nasıl ilerleyeceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunabilecektir. Tabii ki, bir sonraki adımla ilgili nihai karar her zaman size, yani başvurana ait olacaktır. Ayrıca, temsilcinizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Eğer bir markanız ya da marka oluşturma fikriniz varsa; tescil, marka tescili ve patent başvurusu gibi konularda da doğru adımları attığınızdan Yetkin Patent & Danışmanlık eşliğinde emin olabilirsiniz. Konusunda deneyimli ve uzman kadromuzla, size hizmet vermekten mutlu oluruz. Bizimle iletişime geçmek için yetkin@yetkinpatent.com.tr adresine mail atabilir ya da 0312 425 37 25 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.